Στις 10 Ιουνίου 2023 το ΙΑΑΔΕΤ οργάνωσε αποστολή με στόχο τον καθαρισμό του κατόπτρου του τηλεσκοπίου Αρίσταρχος στον Χελμό.
Συγκεκριμένα, η ομάδα τηλεσκοπίων αποτελούμενη από τους Δρ. Μανώλη Ξυλούρη, Δρ. Ιωάννη Αλικάκο και κ. Αλέξη Γουρζέλα καθάρισε προσεκτικά το πρωτεύον κάτοπτρο με τη χρήση απιονισμένου νερού και ειδικών καθαριστικών.
Η σκόνη και τα σωματίδια που είχαν, με τα χρόνια, εναποτεθεί στην επιφάνεια του κατόπτρου απομακρύνθηκαν με αποτέλεσμα να αυξηθεί σημαντικά η ποιότητα των ειδώλων. Η όλη διαδικασία διήρκεσε έξι ώρες και έγινε τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Στις φωτογραφίες φαίνεται το κάτοπτρο καθαρισμένο καθώς και στιγμιότυπα κατά τη διάρκεια του καθαρισμού.
![Helmos_13_06_2023](http://helmos.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2023/06/Helmos_13_06_2023.jpg)
![Helmos_13_06_2023_b](http://helmos.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2023/06/Helmos_13_06_2023_b.jpg)
![Helmos_13_06_2023_c](http://helmos.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2023/06/Helmos_13_06_2023_c.jpg)
![Helmos_13_06_2023_d](http://helmos.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2023/06/Helmos_13_06_2023_d.jpg)